blog

YELİN EVCEN VE GÖNÜL ARDAL İLE DİYALOGTAYIZ

Aydınlatma Tasarımı konusunda, sektörün farklı disiplinlerinden konuklarımızla gerçekleştirdiğimiz “Diyalog” röportajlarımızda bu ay, Gönye Tasarım kurucu ortakları Mimar Yelin Evcen ve İç Mimar Gönül Ardal’ı ağırlıyoruz. Türkiye’de önde gelen gayrimenkul yatırım şirketlerinin yaratıcı çözüm ortağı olarak yer aldığı çok sayıda markalı konut ve rezidans projelerinin yanı sıra; otel, ofis ve mağaza iç mekan projelerindeki deneyimiyle Orta Doğu, Asya ve Avrupa’da tasarım faaliyetlerine devam eden Gönye Tasarım’ın kurucu ortakları Yelin Evcen ve Gönül Ardal ile aydınlatma tasarımı üzerine konuştuk.

IstanbulLight Uluslararası Aydınlatma Elektrik Malzemeleri Fuarı, 2023 Yılına Ertelendi

6-9 Ekim 2021 tarihlerinde İFM – İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilmesi planlanan, Nergiz Arifoğlu'nun da Yönetim Kurulunda bulunduğu ATMK’nın, AGİD ile birlikte stratejik ortağı olduğu INFORMA Markets tarafından düzenlenen “İstanbulLight Uluslararası Aydınlatma& Elektrik Malzemeleri Fuarı”, mevcut olumsuz koşullar nedeniyle 2023 yılına ertelendi.

HYATT HOUSE GEBZE

Uzun dönem konaklama imkânı ile “otel konforunda ev yaşamını” kullanıcıya sunma hedefinde olan, Türkiye’nin ev konseptine sahip ilk oteli Hyatt House Gebze, 2017 yılında hizmete açıldı. Modern mimarisi, 180 odası ve sosyal alanları ile dikkatleri çeken otel projesinin iç mekân, cephe ve peyzaj aydınlatma tasarımı, “NA Lightstyle” tarafından yapıldı.

ÇOK ÜZGÜNÜZ

Başta Manavgat, Marmaris ve Bodrum olmak üzere ülkemizin güney ve ege bölgelerinde çıkan ve uzun süre kontrol altına alınamayan orman yangınlarını büyük bir endişeyle takip ediyoruz. Yaşanan bu afet sürecinde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yangından etkilenen tüm vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Doğal yaşam alanlarını korumanın hayati önemini bize bir kere daha hatırlatan bu afetten olumsuz etkilenen tüm ekosistem için derin bir üzüntü duyuyor, toplum olarak bu afetin yaralarını en kısa zamanda aşabilmeyi umuyoruz.

OZAN BAYIK - SERHAN BAYIK VE OKAN BAYIK İLE DİYALOGTAYIZ

Aydınlatma Tasarımı konusunda, sektörün farklı disiplinlerinden konuklarımızla gerçekleştirdiğimiz “Diyalog” röportajlarımızda bu ayki konuklarımız; OSO Mimarlık Tasarım kurucuları Ozan Bayık, Serhan Bayık ve Okan Bayık. 2007 yılından itibaren, birbiri ile oldukça ilişkili 3 disiplini – mimari, iç mimari ve inşaat mühendisliği – bünyesinde toplayarak; tasarım, danışmanlık, proje geliştirme ve yönetimi, uygulama, kontrol ve taahhüt hizmetleri veren OSO Mimarlık kurucuları ile aydınlatma tasarımı üzerine konuştuk.

RIDVAN ÇELİKEL ARKEOLOJİ MÜZESİ

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü bünyesinde kurulan, su ürünleri fakültesi avlusunda inşa edilen İstanbul Üniversitesi Rıdvan Çelikel Arkeoloji Müzesi, 2019 yılında ziyarete açıldı. İçeriği ve düzeni İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Anabilim Dallarından alanında uzman akademisyenler tarafından hazırlanan müzede etnografik eserlerin yanında İstanbul Üniversitesi’nin Anadolu arkeolojisine yaptığı katkıları anlatan bölümler yer almaktadır. İş insanı Rıdvan Çelikel’in katkılarıyla açılan müzede uygarlık tarihinin tüm gelişim sürecini, Paleolitik olarak adlandırılan Taş Devri’nden Antik Çağ’a kadar her dönemi temsil eden buluntular mevcuttur.

ZUHAL KOL VE CARLOS ZARCO SANZ İLE DİYALOGTAYIZ

Aydınlatma Tasarımı konusunda, sektörün farklı disiplinlerinden konuklarımızla gerçekleştirdiğimiz “Diyalog” röportajlarımızda bu ay, OPENACT kurucu ortakları Zuhal Kol ve Carlos Zarco Sanz’i ağırlıyoruz. Birden fazla mimari, şehircilik ve tasarım yarışmasında birçok uluslararası ve ulusal ödül kazanan OPENACT’in hem Türkiye hem İspanya’da tasarım ve akademik çalışmalarını sürdüren kurucu ortakları Zuhal Kol ve Carlos Zarco Sanz ile aydınlatma tasarımı üzerine konuştuk.

VOYAGE BELEK

Türkiye’nin üst düzey konaklama imkanı sunan köklü oteli Voyage Belek Golf&Spa, 2019 yılında yenilenen konsepti ile misafirlerine kaliteli hizmet sunmaya devam ediyor. Sınırsız konfor ve şıklığa sahip olmak için her detayı özenle oluşturulan projenin aydınlatma danışmanlığı “NA LightStyle” tarafından yapıldı. Aydınlatma tasarım ofisi, projenin yenileme sürecine, iç mekan, dış cephe ve peyzaj aydınlatma tasarımı konusunda dahil oldu.

ÇEŞME MARİNA

İzmir’in son yıllarda adından oldukça söz ettiren tatil beldesi Çeşme, artan turizm potansiyelleriyle pek çok yatırımı da beraberinde getiriyor. Çeşme Marina da bu dalganın en önemli mekanlarından. Standart yat limanı kültürüne yeni bir bakış açısı kazandıran proje, gece ve gündüz ziyaretçi akınına uğrayan eğlence mekanları ile de salt mekanik işlevsellikten öteye gidiyor. Tekne, mavi deniz ve ışık...

ATMK Uluslararası Işık Günü Sergisi

Işığın önemine dikkat çekmek amacıyla 2018 yılında UNESCO tarafından “Uluslararası Işık Günü” ilan edilmesinden sonra, 16 Mayıs tüm dünyada ışığın önemine dikkat çekilen bir güne dönüşmüştür. 

AYÇA AKKAYA KUL VE ÖNDER KUL İLE DİYALOGTAYIZ

Sektör paydaşlarımızı konuk ederek Aydınlatma Tasarımı üzerine sohbet ettiğimiz “Diyalog” röportajlarımızda bu ay diyaloğumuzu, Mimaristudio kurucu ortaklarından Ayça Akkaya Kul ve Önder Kul ile sürdürüyoruz. Her işveren için mimari, iç mimari ve endüstriyel tasarım alanlarında benzersiz, yenilikçi, çağdaş ve üst düzey hizmetler sunmayı temel amaç olarak benimseyerek sektöre uzun yıllardır tasarım çalışmaları yapan Mimaristudio ortakları Mimar – Yüksek Endüstri Ürün Tasarımcısı Ayça Akkaya Kul ve Yüksek Mimar Önder Kul ile aydınlatma tasarımı üzerine konuştuk.

ALİ OSMAN ÖZTÜRK İLE DİYALOGTAYIZ

Aydınlatma Tasarımı konusunda, sektörün farklı disiplinlerinden konuklarımızla gerçekleştirdiğimiz “Diyalog” röportajlarımızda bu ay, A Tasarım Mimarlık kurucusu Yüksek Mimar Ali Osman Öztürk’ü ağırlıyoruz. 1997 yılından itibaren kurucusu olduğu A Tasarım Mimarlık çatısı altında, mimari çalışmalarını sürdürerek, çevreye duyarlı ve insanların yaşam kalitesini yükseltecek çağdaş projeler üreten Ali Osman Öztürk ile aydınlatma tasarımı üzerine konuştuk.

ULUSLARARASI AYDINLATMA FUARINA BİLDİRİ GÖNDERMEK İÇİN SON GÜN 16 NİSAN

13. Uluslararası Aydınlatma Kongresi, Uluslararası Aydınlatma & Elektrik Malzemeleri Fuarı IstanbulLight kapsamında,  6-7 Ekim 2021 tarihinde, İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek.  Ana teması, “Aydınlatmada Dönüşüm” olarak belirlenen kongreye  katılım için bildiri özetlerinin son gönderilme tarihi: 16 Nisan 2021.

CLUBMED PALMIYE

Kaliteli hizmet anlayışı ile misafirlerini karşılayan turizm tesisleri gündüz mimari ve doğasının yanı sıra, geceleri de bu güzelliklerle hatırlarda kalacak deneyimler yaşatma arayışında. Kemer’in dağlarla çevrili bir koyunda, 260.000 m²’lik bir alana yayılmış, 1 km’lik sahiliyle misafirlerine eşsiz bir doğa sunan Fransız tatil köyü, bölgenin köklü işletmelerinden biri. İşletme, birkaç kuşaktır büyük bir memnuniyetle tekrar tekrar yöreyi ziyaret eden yabancı misafirlerini ağırlaması ile ünlü. Bu yüzden yapılan en küçük değişiklikler bile misafirler tarafından hemen algılanabiliyor.

Makine Hatıraları Uzay Sergisi - Refik Anadol

Parametrik veri heykel yaklaşımı ile mekâna-özel kamusal sanat, alanında, immersive enstalasyon yaklaşımı ile ise canlı işitsel-görsel performans alanında çalışmalarına devam eden Refik Anadol, Makine Hatıraları : Uzay sergisi ile 18 Mart tarihinde, Pilevneli Gallery’de!

Ulusal Aydınlatma Kongresi İstanbul Fuar Merkezi 6-7 Ekim 2021

13. Ulusal Aydınlatma Kongresi, 6-7 Ekim 2021 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi'nde gerçekleşecek! Farklı uzmanlık alanlarına ihtiyaç duyulan disiplinlerarası bir çalışma konusu olan aydınlatmada, LED ışık kaynaklarının kullanımının yaygınlaşması ile sektör önemli bir değişime uğramış, dijitalleşme gereği nesnelerin interneti, büyük veri ve yapay zeka gibi ileri teknolojiler ile de dönüşüm göstermeye başlamıştır.

AYHAN GEVELİ İLE DİYALOGTAYIZ

Sektör paydaşlarımızı konuk ederek Aydınlatma Tasarımı üzerine sohbet ettiğimiz “Diyalog” röportajlarımızda bu ay diyaloğumuzu, Atölye A Mimarlık kurucu ortağı, Mimar Ayhan Geveli ile kuruyoruz. Yurtiçi ve yurtdışında imza attığı her projede, mimari üslubuyla farklı kimlikler ve ilkler yaratan, Mimar Ayhan Geveli ile aydınlatma tasarımı üzerine konuştuk.

THE GRAND TARABYA OTELİ

1954 yılında İstanbul’un ilk 5 yıldızlı otellerinden biri olarak açılan Büyük Tarabya Oteli, Bayraktarlar Holding’in yatırımlarıyla gerçekleşen yapılandırma çalışmaları sonrasında The Grand Tarabya Oteli olarak 2013 Mayıs ayında misafirlerine kapılarını yeniden açtı.

DENİZ ASLAN İLE DİYOLAGTAYIZ

Aydınlatma Tasarımı konusunda, sektörün farklı disiplinlerinden konuklarımızla gerçekleştirdiğimiz “Diyalog” röportajlarımızda bu ay, DS Mimarlık Kurucusu, Dr. Deniz ASLAN ile diyalog kuruyoruz. 1994 yılından bu yana Sevim Aslan ile DS Mimarlık kurucu ortaklığında yürüttüğü profesyonel kariyerinin yanında, akademik kariyerine de İTÜ Mimarlık Bölümü ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü'nde devam eden, özel konut projelerinin yanı sıra Kanyon AVM, 7800 Çeşme, Trump Towers ve Zorlu Center projelerinin peyzaj tasarımlarına imza atan Dr. Mimar Deniz Aslan ile aydınlatma tasarımı üzerine konuştuk…

ETSTUR GENEL MÜDÜRLÜK

Türkiye’nin en büyük A Plus ofis projelerinden Business Istanbul’un bir bloğunun tamamına yerleşen Etstur Genel Müdürlüğü’nün iç mekan aydınlatma tasarımı, birçok büyük projeye sunduğu aydınlatma tasarımı ve danışmanlığı ile alanının öncüsü olan mimari aydınlatma tasarım ofisi NA Lightstyle tarafından oluşturuldu. Bina içerisinde yer alan farklı fonksiyona sahip birimler ile çalışanlara yaşam alanı sunan ofis projesinde, klasik iş ortamı anlayışı modern bir yorum ile sunuluyor. Yenilikçi mimarisi ve konforlu ofis yaşamı ile benzersiz bir çalışma alanı sunan ofis yapısında çalışma alanlarının en önemli parametresi olan aydınlatma tasarımı, çalışanların konforunu ve dolayısı ile iş verimini arttıracak şekilde oluşturuldu.

İSTANBUL SENİN - AYDINLATMA ÜRÜNLERİ TASARIMI YARIŞMASI

İBB Park, Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı tarafından 2020 yılında düzenlenen İstanbul Senin yarışmalarının bir diğeri olan “Aydınlatma Ürünleri Tasarımı Yarışması” 9 Ocak 2021 tarihinde sonuçlandı. İstanbul’un açık alanlarındaki aydınlatma ürünlerinin tasarımını konu alan yarışmada, İstanbul’un çok katmanlı kozmopolit dokusuna ve yol, cadde, sokak, meydan, tarihi çevre, park ve bahçeler gibi farklı işlevlere uygun kullanım imkânı sağlayacak ürün tasarlanması amaçlandı.

FULDEN BARAN TOZ İLE DİYALOGTAYIZ

Sektördeki farklı meslek gruplarından paydaşlarımızı konuk ederek, Aydınlatma Tasarımı üzerine sohbet ettiğimiz "Diyalog" röportajlarımızda bu ay konuğumuz, Memorial Sağlık Yatırımları Proje Yönetimi Grup Müdürü, Yüksek Mimar Fulden BARAN TOZ... İnsan ve sağlık ihtiyaçlarını temel alarak, mimari yapıyla buluşmasını sağlayan, inşaat projelerinin yönetiminden sürecine kadar aktif rolde bulunan, aynı zamanda LEED PLATIN sertifikası sahibi Memorial Bahçelievler Hastanesi projesine, aldığı kararlar ve üstlendiği görevler ile değer katan, sağlık yatırımlarıyla mimariye destek veren Memorial Sağlık Yatırımları Proje Yönetimi Grup Müdürü, Yüksek Mimar Fulden BARAN TOZ ile aydınlatma tasarımı üzerine konuştuk...

ISTANBUL THE LIGHTS

İBB ve Çağdaş İstanbul Vakfı, tarafından “Istanbul the Lights” adıyla düzenlenen proje kapsamında 50’nin üzerinde sanatçının eseri, şehrin farklı park ve meydanlarında yerlerini aldı. 7 Aralık - 3 Ocak tarihleri süresince kent insanlarının erişimine açık olan, kent kültürüne yeni bir zenginlik ve heyecan getirmesi hedeflenen etkinlik, şehrin birçok noktasında İstanbullularla buluşuyor.

CRATOS PREMIUM HOTEL

Boz Group tarafından 2010 yılında tamamlanan ve adını güç tanrısı “Cratos” tan alan tesis Kıbrıs’ın incisi Girne’de 200.000m2 lik eğimli bir alanda konumlanmıştır. Kendine özel bir koy içerisinde 410 odalı inşaa edilmiş olan tesis, eğimli bir arazide 5 kademe ile denize sıfır bir planlamaya sahiptir. Tesis içerisinde konaklama ve eğlenceye yönelik birçok mekan mevcut. Otel, Casino, SPA ve Mimarisi geçmişten esinlenerek tasarlanan ve Akdeniz-Ege köyü atmosferi yaşatan Port Cratos, konsepti ve işleyişiyle Kuzey Kıbrıs’ta bir ilk.

ASKERİ ENSARİOĞLU İLE DİYALOGTAYIZ

Sektör paydaşlarımızı konuk ederek Aydınlatma Tasarımı üzerine sohbet ettiğimiz “Diyalog” röportajlarımızda bu ay diyaloğumuzu, Odak İnşaat Grup Başkan Yardımcısı Askeri Ensarioğlu ile kuruyoruz. 1979 yılında Odak Grup’a ait ilk ve öncü şirket olarak kurulan Odak İnşaat, uzman kadrosu ve organizasyon becerisiyle anahtar teslim projelerde Ana Müteahhit olarak başarıyla hizmet veren, kurulduğu günden itibaren yaklaşık 1,5 milyon m2 inşaat yapmış olan Odak Grup’un İnşaat Grup Başkan Yardımcısı Askeri Ensarioğlu ile aydınlatma tasarımı üzerine konuştuk.

ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ KAMPÜSÜ

Kampüs İstanbul’un yeni gelişmekte olan bölgelerinden Çekmeköy’ün sırtlarında 130bin m2’lik bir alanda yer alıyor. Proje etaplar halinde inşa edilmekte olup ilk etabı 2011 yılında tamamlanarak eğitim hayatına başladı. RMJM tarafından masterplan ve bina konsept ta-sarım çalışmalarının yapıldığı kampüs, birbirine farklı kotlarda bağlanan zengin peyzaj alanları, meydanlar ve eğimli araziye yayılmış esnek bloklardan oluşuyor. LEED GOLD sertifikasına sahip olacak ilk Türk yerleşkesi olma hedefi ile yola çıkan proje en başından itibaren bu prensiplere uygun olarak tasarlandı.

CROWNE PLAZA FLORYA

Sunduğu kaliteli hizmet, yüksek konfor ve ayrıcalıklı konaklama anlayışı ile Florya’nın ilk ve tek “5 yıldızlı” oteli olan Crowne Plaza Florya, 2016 yılında hizmete açıldı. Birbirine bağlı 4 ayrı blokta 305 adet misafir odasının neredeyse tamamı deniz manzaralı olarak konumlanmış durumda. Akvaryum Alıveriş Merkezi’nin yanında yer alan otel, denize sıfır konumu ve uçakların iniş hattına çok yakın olması ile dikey değil, yatayda uzayan bir mimariye sahiptir. Otelin hassas konumu, cephe ve peyzaj aydınlatmasını da etkileyen bir kriter olup uçuş emniyetini tehlikeye düşürmeyecek bir çalışma yapılması önceliğinde hareket edildi. Bu nedenle oluşturulan tasarımda, uçaklar için ışık karmaşasına neden olmayacak bir aydınlatma yapılmasına özen gösterildi.

Aydınlatma sektörü 06-09 Ekim 2021’de IstanbulLight’ta buluşacak!

Aydınlatma sektörünün uluslararası en önemli buluşması olan IstanbulLight, 13. kez sektöre değer katacak ve katılımcıların iş hacmini geliştirecek güçlü bir fuar sunmaya hazırlanıyor. Informa Markets’ın global enerji portfolyosu altında, Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği (AGİD) ve Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK) stratejik ortaklığı ile düzenlenen IstanbulLight 13.Uluslararası Aydınlatma & Elektrik Ekipmanları Fuarı ve Kongresi, 06-09 Ekim 2021 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek.

MİMAR ALEV AKIN'LA DİYALOGTAYIZ

Farklı disiplinlerde yer alan sektör paydaşlarımızı konuk ederek Aydınlatma Tasarımı üzerine sohbet ettiğimiz “Diyalog” röportajlarımızda bu ay konuğumuz, İŞTE Proje Yönetimi Kurucu Ortağı Mimar ALEV AKIN… Ele alınan projeyi bir orkestra şefi gibi tüm paydaşları ile birlikte yöneterek, geleceğe yön verecek yatırımların kendini sürece adamış bir paydaş yönetimi ile daha etkili ve daha verimli şekilde hayata geçebileceğine olan inancıyla, 15 yılı aşkın süredir sektöre proje yönetimi alanında hizmet veren İŞTE Proje Yönetimi kurucu ortaklarından ALEV AKIN ile aydınlatma tasarımı üzerine konuştuk.

VOLKAN BÜYÜKHANLI İLE DİYALOGTAYIZ

Aydınlatma Tasarımı konusunda farkındalık yaratmak amacıyla, her ay farklı disiplinlerden konuklarımız ile sohbet ettiğimiz “Diyalog” röportajımızda, bu ay Büyükhanlı Kardeşler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi VOLKAN BÜYÜKHANLI ile diyalog kuruyoruz. 2019 yılında Avrupa’nın en iyi otelleri arasında ilk 20’ye giren, Uluslararası otel zinciri Marriott International’ın, The Luxury Collection bünyesinde yer alan Bodrum’daki ilk resort oteli Caresse, a Luxury Collection Resort & Spa’nın yatırımcısı olan Volkan Büyükhanlı, turizm sektörünün lokomotif ismi…

IŞIK BÜYÜK KILAVUZ

Biliyoruz ki yapılan her tasarımda en önemli etken insan. Yaşadığımız çevre, kullandığımız her obje, elimizle tutup gözümüzle gördüğümüz her şey insan için. Elimizle tutuğumuz, gözümüzle gördüğümüze nasıl yönlenir ve karar veririz peki? Karanlık bir dünyada karar verme yetimiz nasıl olabilir ki? sadece sezgisel, dokunsal. Tartışmasız, Işık büyük kılavuz!

ALBARAKA GENEL MUDURLUK, UMRANIYE

Akkom İnşaat tarafından inşa edilen, farklı mimarisi ile diğerlerinden ayrılan Albaraka binası Tago Mimarlık tarafından tasarlandı. Aydınlatma Tasarımı Nergiz Arifoğlu Lightstyle tarafından çalışılan proje, 7000m2’lik peyzaj alanında, 80metre yüksekliğinde, bakış doğrultusuna göre farklı izlenimler veren forma sahip bir yapıdır.

AYDINLATMA TASARIMCISI YATIRIMCIYA NE SAĞLAR?

Işık, yaşamımızı yönlendiren en önemli unsurdur aslında fark ettirmeden. İnsan, algısının yaklaşık %80’ini göz ile sağlar. Bu oran, bütün iç dünyamızı yönlendirirken, bunu nasıl şansa bırakabiliriz ki? Görme ve ışığın bu kadar önemli olduğu biliniyor ve kabul ediliyorsa ve de projede bunun için bir yatırım yapılacaksa, bu iş hakkıyla neden yapılmasın ki?

AYDINLATMA TASARIMI NE DEĞİLDİR?

Aydınlatma ışığın; işlevsel ve estetik etkiler elde edebilmek için bilinçli olarak kullanılmasıdır. Peki ya, tasarımsal olarak? Mesela, aydınlatma tasarımı nedir ya da ne değildir, gerçekten biliyor muyuz?

AYDINLATMA TASARIMCISI KİMDİR? NE İŞ YAPAR?

Yaklaşık otuz yıllık geçmişiyle dünyada yeni bir uzmanlık alanı olarak görülen Aydınlatma Tasarımcılığı, her geçen gün gelişerek günümüzde başlı başına bir sektör olmaya başlamıştır. Aydınlatma tasarımcıları olarak bizler, konsept sürecinden itibaren projelerde aydınlatma üzerine uzmanlaşmış profesyonellerin tıpkı mimar ve mühendisler gibi ekipte yer alması gerektiğini düşünüyoruz...

VE "PERDE" DEDİK!

Mimari aydınlatma tasarımcılığının profesyonel bir meslek olarak ülkemizde de tanınması ve benimsenmesi yönünde yaptığımız öncü çalışmaları, sektöre katkılarımız ve katacaklarımızı, sürdürdüğümüz çalışmalarımızı ve sektörden haberleri paylaşmak üzere bültenimizle “Perde” diyor; sizleri de sahnemize bekliyoruz.

FERKO SIGNITURE

Mimari projesi dünyaca ünlü mimar Sir Norman Foster tarafından tasarlanan, uygulama projesi kr2b Architecture, iç mekan tasarım ve uygulama projesi ise Autoban tarafından çalışılan Ferko Signature ofis projesi, 2018 yılında hizmet vermeye başladı.

CARESSE A LUXURY RESORT&SPA

Bodrum’un en keyifli koylarından eski Fuga Tatil Köyü’nün yerine yeniden inşa edilen Caresse a Luxury Collection Resort & SPA, 4,5 yıl süren yapım sürecinin ardından misafirlerini ağırlamaya başlamıştır.

THE GRAND TARABYA

1954 yılında İstanbul’un ilk 5 yıldızlı otellerinden biri olarak açılan Büyük Tarabya Oteli, Bayraktarlar Holding’in yatırımlarıyla gerçekleşen yapılandırma çalışmaları sonrasında The Grand Tarabya Oteli olarak 2013 Mayıs ayında misafirlerine kapılarını yeniden açtı.

MİMAR SİNAN KAFADAR'LA DİYALOGTAYIZ

Sektörün farklı disiplinlerinde yer alan konuklarımızla, her ay Mimaride Aydınlatma Tasarımı üzerine sohbet ettiğimiz “Diyalog” röportajlarımıza yeniden başlıyoruz! Bu ay diyaloğumuzu; yurtiçi ve yurtdışında edindiği tecrübeler ile tasarımın evrenselliğini deneyimleyerek bugünkü tasarım çizgisini oluşturan, mimar Sinan KAFADAR ile kuruyoruz. METEX Design olarak çalışmalarını sürdüren Sinan Kafadar, “Design That Works” felsefesi ile; hem Türkiye'de hem de yurtdışında konaklama, eğitim, konut, ofis ve perakende projelerinde uyguladığı fonksiyonel çözümler, kullandığı yenilikçi ve modern çizgilerle kendi adından söz ettiren tasarım ofisinin başında.

IŞIĞIN PEŞİNDE BİR MİMAR

Eğitimci kimliği, mimari projeleri ve sivil toplum örgütlerinde yaptığı çalışmalar ile ülkemizdeki mimarlık ortamına önemli katkılar sağlayan ve yurtdışında gerçekleştirdiği projelerle Türkiye mimarlığını başarılı bir şekilde temsil eden Erkut Şahinbaş ile “Işığın Peşinde Bir Mimar: Erkut Şahinbaş” adlı kitabını ve mimarlıkta ışığın serüvenini konuştuk.

Pandemi Süreci…

Yaşamımızı her alanda etkileyen Covid-19 salgını duyulduğu günden bu yana, rutinimizden farklı, birçok alanda hayatımızda değişikliklere sebep oldu.

Tepta ile Aydınlatma Tasarımı Konferansları

Aydınlatma Tasarımcısı Nergiz Arifoğlu, sektörel toplantıların, seminerlerin online platformlara taşındığı pandemi sürecinde, Tepta Aydınlatma tarafından düzenlenen Tepta ile Aydınlatma Tasarımı Konferansları’nın konuğu oldu.

MEMORIAL BAHCELİEVLER

Hastaneler; teşhis, tedavi ve hizmet amaçlı, kısa ya da uzun süreli kullanıma yönelik tasarlanan, vücudumuzdaki her organ gibi farklı çalışan, 7 gün 24 saat kesintisiz yaşayan bir organizma gibidir. Bu organizmanın sorunsuz yaşayabilmesi için birçok farklı ihtiyacı olduğu kadar, doğru tasarlanmış bir ışığa da gereksinimi vardır.

VOYAGE SORGUN

Yeşilin binbir tonu içinde Voyage kalitesini yaşatan Voyage Sorgun, 2015’e yenilenerek kapılarını açtı. İç mimarisinin yanı sıra çevre düzenleme ve iyileştirme çalışmaları Mahmut Anlar liderliğinde, GeoID ekibi tarafından şekillendirilen tesisin iç mekan, cephe ve peyzaj aydınlatma tasarımı Nergiz Arifoğlu Lightstyle aydınlatma tasarımı ofisi tarafından çalışıldı.

Aydınlatma Tasarımcısı MİMARA Ne Sağlar?

Işık, gözümüzü açtığımız günden beri bizleri hayata bağlayan güçlü bir araç… Işığın hayatımızın üzerindeki gücünün farkında isek, aydınlatma tasarımını şansa bırakmak artık mümkün mü?