portfolyo


← portfolyo sayfasına geri dön

Memorial Bahçelievler

Yer, yıl Bahçelievler, İstanbul 2018
İşveren Memorial Sağlık Grubu
Mimar Zoom TPU
İş kapsamı İç Mekanlar ve Cephe Aydınlatma Tasarımı ve Danışmanlığı

Işık ile standart hastane algısı değişebilir mi?

Biliyoruz ki yapılan her tasarımda en önemli etken insan. Yaşadığımız çevre, kullandığımız her obje, elimizle tutup gözümüzle gördüğümüz her şey insan için. Elimizle tuttuğumuz, gözümüzle gördüğümüze nasıl yönlenir ve karar veririz? Karanlık bir dünyada karar verme yetimiz nasıl olabilir ki? sadece sezgisel, dokunsal. Tartışmasız, ışık yaşamımızda büyük kılavuz! Işık, gün içinde bizi farklı ruh hallerine sürükler. Işıkla eğlenir, dinlenir, huzur bulur, motive olur, çalışırız.

Hastaneler; teşhis, tedavi ve hizmet amaçlı, kısa ya da uzun süreli kullanıma yönelik tasarlanan, vücudumuzdaki her organ gibi farklı çalışan, 7 gün 24 saat kesintisiz yaşayan bir organizma gibidir. Bu organizmanın sorunsuz yaşayabilmesi için birçok farklı ihtiyacı olduğu kadar, doğru tasarlanmış bir ışığa da ihtiyacı vardır.

Memorial Bakırköy’ün, her mekanında işlevi ile örtüşen farklı bir mimarisi, tanımı ve duygusu vardır. Mimari tanımlar tavan, duvar ve mobilyalarda değiştiği gibi, ışık tasarımında da ihtiyaca göre değişiklik göstermekte. Planlanan aydınlatma tasarımında; günün her saati, her birimindeki farklı ışık senaryoları ile aslında işin toplamında, psikolojik olarak tüm kullanıcılara üst düzey bir memnuniyet, rahat ve huzurlu bir ortam sunma amaçlanmıştır. Bu projenin ışık tasarımında varılmaya çalışılan hedef, öncelikle hastaların ve tüm diğer kullanıcıların, bulundukları alanı alışılagelmiş bir sağlık yapısı hissinden uzak; sorunu çözüme kavuşturmak üzere üst düzey bir konfor, huzur ve misafirperverliğin sunulduğu güven veren bir hizmet ortamı duygusunu oluşturma üzerinedir. Işık ile oluşturulmaya çalışılan bu mesaj; hastanenin girişinden bekleme alanlarına, muayene odalarından hasta odalarına, koridorlardan tüm farklı işlevdeki birimlere, hatta yoldan görünen cephe aydınlatmasına kadar bir bütünlük içindedir.

Bu hastanede tüm mekanların aydınlatması için işleve yönelik bir ışık tasarlanırken, görsel ve psikolojik algı yönetiminin yanı sıra standarda uygun teknik gereklilikler de ışık kaynağı seçimlerde ön planda tutulmuştur. Hastanenin tüm birimlerinde ışık, estetik olarak mimari detaylar ile bütünleşmiş; işletmesel operasyonu başarı ile sürdürecek, kamaşma kontrolü ve rengi doğru gösterme indeksi yüksek, enerji tasarruflu ve uzun ömürlü son teknoloji LED ışık kaynakları projelendirilmiştir.

Türkiye’nin en büyük özel sağlık yatırımları arasında yer alan Memorial Sağlık Grubunun Bakırköy’deki bu yeni hastanesi, farklı mimarisinin yanı sıra; fizyolojik, psikolojik ve biyolojik açıdan bireyi önemseyen özel ışık tasarımı ile üst düzey bir konfor ve evinde ağırlanma hissi verirken, mekanlarını standart hastane algısının dışına taşıyarak sektöründe öncü bir hizmet sunmaktadır.