portfolyo


← portfolyo sayfasına geri dön

MAXX Royal Kemer Resort & Spa

Yer, yıl Antalya, Kemer 2014
İşveren Ersoy Turizm Yatırım
Mimar Baraka Mimarlık / Geo ID
İş kapsamı İç Mekanlar, Dış Cephe ve Peyzaj Aydınlatma

Mimarisi Baraka Mimarlık tarafından tasarlanan ve Türkiye’nin ilk ve tek “Grand Butik “ olma özelliğine sahip MaxxRoyal Kemer 2014 yaz sezonunda kapılarını açtı.

İç mimarisinin yanı sıra markanın kurumsal kimliği de Mahmut Anlar liderliğinde, GeoID ve GeoMETRE ekibi tarafından şekillendirilen, sıra dışı mekanlara sahip tüm tesisin ışık tasarımı Nergiz Arifoğlu Lightstyle aydınlatma tasarımı ofisi tarafından çalışıldı. 

Proje alanı Antalya Kemer Bölgesine bağlı Kiriş Beldesi’nde yer alıyor.150.000 m²  yüzölçümü olan arazi, yapılaşmasının bittiği neredeyse bir sınıra dönüştüğü bir eşik konumunda. Oldukça eğimli bir tepenin eteklerinde olan alan, sık orman dokusu, iki koy ve uzun sahiliyle çerçevelenmekte. Doğu-batı eksenli araziyi bölen ağaç dokusu, kendine özgü bitki örtüsü, eğimli yamaç, koylar ve sahiller, araziyi farklı karakterlerde kendine özgü bağlamları olan alt bölgelere ayırmakta.

Projenin en belirgin özelliği içinde ne barındırırsa barındırsın, “doğanın içinde erimiş/yok olmuş” bir yapı bütünü oluşturması. Yoğun, yeşil bir yamaçtan aşağı doğru inen ve sahil ile buluşan bitki örtüsünün içerisine ustalıkla gizlenmiş büyük ölçekli ve çok fonksiyonlu bir yapılaşma söz konusu. Seçilen malzemeler, renkler ve dokular da en az mimari kadar başarılı. Proje daha yıllanmamış olmasına rağmen bir sonradan yapılmışlık duygusu yaratmıyor.