felsefemiz-sayfa
felsefemiz, philosophy

felsefemiz

“Işık tarzı; yaşam tarzı ve kalitesini yönlendirir”.

Biliyoruz ki yapılan her tasarımda en önemli etken insan. Yaşadığımız çevre, kullandığımız her obje, elimizle tutup görümüzle gördüğümüz her şey insan için. Elimizle tutuğumuz gözümüzle gördüğümüze nasıl yönlenir ve karar veririz... Karanlık bir dünyada karar verme yetimiz nasıl olabilir ki, sadece sezgisel, dokunsal. Işık büyük kılavuz!

Çevremizdeki herşeyi ışık ile algılayıp buna göre hareket ederiz. Işık tarzı ise; yaşam tarzı ve kalitesini yönlendirir. Hayatımızda bu kadar önemi olan bir unsurun profesyonel olarak ele alınması gerekliliğine inanıyoruz.

Tıpkı kişiler gibi yapılar da birbirinden farklıdır. Yatırımcısı, kullanıcısı, mimarisi, işlevi, konsepti, bütçesi, yeri-konumu ve daha birçok kriterleri  ile farklı ihtiyaç ve buna bağlı aydınlatma çözümlerine gereksinimleri vardır.

Işık; taş,ahşap, tekstil, metalin dışında mimaride bambaşka büyülü bir dünya.

Bu elemanlar yapının giysisi iken, ışık ruhu dur diye bakarız.

Ruhunu yansıttığı her noktadan insanlara farklı algı dünyaları açar.

Mekanlar ve insanlar üzerinde bu kadar güçlü etkisi olan bir unsuru görmezden gelip, sadece karanlıktan kurtulmak için bilinçsizce kullanmak çok yazık.

Işığı tasarlayan yine tasarım mutfağında yetişmiş birileri olmalıdır deriz.  Ancak tasarlamak tek başına yeterli olmaz, çünkü aydınlatma tasarımı; bilim, teknik, estetik, psikoloji, sanat, marketing ve daha birçok konulardan da beslenir, ilham alır.

Tasarımcı ilk önce iyi bir dinleyici ve gözlemcidir.  Hayata dair, doğaya, insana, algıya dair… Güneşin gün boyunca hareketi, ışık-gölge, renk-doku oyunları insan ruhuna olduğu gibi, yapılara ve doğaya verdiği o gizli ruhsal etki bizim daima ilham ve heyecan kıvılcımımız olmuştur.  Güneş ve yaşam var oldukça hiç bitmeyecek ve sürekli yenilenen bir heyecan.

NA LIGHTSTYLE olarak biz; teknolojinin gelişmesi ile insan ihtiyaçlarının yerel kültüre göre değiştiğinin bilincinde, ışığın profesyonel olarak tasarlanması gerektiğine inanıyoruz. Mimar ile elektrik mühendisi arasındaki o çözümsüz noktayı ele alıp; mimari konsepte uygun, doğru ışığı mekâna ait özellikleri ile ele alan ve değer katan özgün tasarımlar oluşturmak, kullanıcıların görsel konforunu en iyi şekilde sağlamak ve işverene aydınlatma konusundaki bütçesi ve uzun vadede kullanımı doğrultusunda en verimli yatırımı yaptırmak öncelikli hedefimizdir.

fotoğraf & tasarım: Kumi Yamashita